Edmundo H. Jastramsko šeimos ekologinis ūkis: didžiausias džiaugsmas, kad šeima draugiška

Lazdijų rajone, Šventežerio kaime, visai greta Metelių regioninio parko, yra įsikūrę penki nedideli giminaičių ūkiai, kurie veikia darniai kaip vienas avilys. Šeima savo spaudykloje jau daugiau kaip 20 metų spaudžia aliejų, taip pat mala miltus, gamina avižų dribsnius, liofilizuotus produktus – viską nuo sėklos iki produkto. Ūkio įkūrėjas devyniasdešimtmetis Edmundas Henrikas Jastramskas nestokoja pozityvumo ir vis dar aktyviai dalyvauja ūkio veikloje. Pasak anūkų, būtent jis savo pavyzdžiu sugebėjo įkvėpti ūkininkauti kitus šeimos narius. Na, o ūkio įkūrėjas sako, kad jį labiausiai džiugina du dalykai – kad šeima neišsivažinėjo po užsienius, ir kad yra draugiška. Ūkis už taikomus gamtai palankius ūkininkavimo būdus buvo išrinktas vienu iš penkių 2024 metų „Gero ūkininko“ čempionato ambasadorių.

Penki giminaičių ūkiai veikia kaip vienas

Ūkyje ranka rankon dirba trys kartos – senelis Edmundas, dukra Nijolė su vyru Algirdu, anūkai Justina, Linas. Šalia senelio ūkio malūną įsirengusi ir vaikaitė Agnė Juknevičienė, ūkininkaujanti kartu su vyru Aliumi. Penki giminaičių ūkiai nuolat bendradarbiauja. Ūkio įkūrėjo vaikaitis Linas Kreiza sako: „Turime kiekvienas savo kišenę, planuojamės darbus atskirai, bet kai prispiria bėda – vienas kitam padedame. Neturim jokių raštiškų susitarimų – tiesiog, mes vienas kitu besąlygiškai pasikliaujame ir pasitikime”. Jis tai pat priduria, kad kiekvienas ūkyje daro tai, kas jam pačiam labiausiai artima.

Nenaudoja chemijos ir džiaugiasi sveikata

Senelis pagrindiniu ekologinio ūkininkavimo privalumo išskiria sveikatą. „Kai ūkininkavau su chemija, su sveikata ne itin gerai buvo. Jaučiau chemijos poveikį, kosėdavau. Dabar, va, jau daug metų turiu, bet sveikata per daug nesiskundžiu. Dar aš ir traktoriumi pavažiuoju, ir kopėčiomis užlipu, kai reikia.” – šypsosi guvus ūkininkas. Ūkininkauti be chemijos vyrą pastūmėjo dukra Nijolė, dirbanti pas tėvą buhaltere. Ji atsisakė naudoti tėvo aliejų, nes jame buvo chemijos. „Užprotestavo mano chemizuotam ūkiui. Tai ir aš pagalvojau, kad reikia taip daryt, kad visiems būtų gerai. Aš tuos chemikalus visus šalin – ir pradėjau be jų.“ – pasakoja senelis. Perėjimas, anot patyrusio ūkininko, nebuvo sunkus, nes jis atsiminė, kaip be chemikalų ūkininkavo jo tėvai ir jis pats vaikystėje. O jo anūkas Linas Kreiza kitaip, nei ekologiškai, ūkininkauti jau ir nebemoka.

Puoselėja ryšį su klientu

Edmundo H. Jastramsko šeimos ekologinio ūkio aliejai

Ekologiniame ūkyje šeima augina kanapes, kmynus, linų sėmenis, dobilus, kviečius, speltą, avižas, saulėgrąžas, rapsus, kartais išbando naujas kultūras – pavyzdžiui, pernai išbandė žieminius žirnius. Ūkyje taikoma neariminė žemdirbystė ir sėjomaina – bent 8 augalai visada keičiasi. Vien grūdinių kultūrų yra keturios, į tarpus sėjami ankštiniai augalai, žieminiai javai piktžolėms nustelbti.

Ekologiniai ūkiai labai orientuoti į kokybę ir siekia betarpiškai bendrauti su savo klientais. Beveik visą produkciją parduoda tiesiai jiems per savo elektroninę parduotuvę. Ūkiai turi Metelių regioninio parko produkto ženklą, kuris parodo, kad veikla vykdoma laikantis darnumo principų.

Ūkininkai pasakoja, kad buvo metai, kai produkcija buvo prastos kokybės ir jie tais metais klientams jos nepardavinėjo.

„Galvojom, kad juos prarasim, kad nebegrįš, bet jie sugrįžo ir dar dabar stovi eilėse ir laukia mūsų produktų. Tada supratom, kad svarbiausia kokybė ir sąžiningumas“. – pasakojo Agnė Juknevičienė.

Ūkio istorija siekia 5 kartas

Giminės ūkį įkūrė dar Edmundo H. Jastramsko senelis, susitaupęs pinigų iš anuomet perspektyvios statindario profesijos. Šeimą palietė karai ir tremtys. Vėliau, ūkį perėmė E.H. Jastramska tėvas, kuris nestojo į kolūkį, dėl to buvo apkrautas duoklėmis ir nesugebėjęs jų atiduoti buvo pasodintas į kalėjimą. E.H. Jastramskas buvo vyriausias likęs šeimos ūkininkas, mokęsis 8-toje klasėje. Jaunas vaikinas privalėjo visą ūkio valdymą perimti į savo rankas. Vėliau, jau Lietuvai atgavus nepriklausomybę, pilnai ėmė valdyti tėvų ūkį.

Pirmiausiai jis augino grūdus ir galvijus, vėliau pradėjo spausti aliejų. Pirmiausia jam padėti ėmėsi dukra Nijolė, įsidarbinusi pas tėvą buhaltere, gelbėjusi ir aliejaus spaudykloje. Netrukus įsitraukė ir žentas Algirdas Kreiza, prisijungė anūkė Agnė Juknevičienė, vėliau įkūrusi malūną ir pradėjusi gaminti įvairius miltus, plėtusi savo asortimentą. Galiausiai, dar du anūkai rado savo vaidmenį – Linas Kreiza greta įkūrė savo augalininkystės ūkį, jo sesuo Justina Kreizaitė tapo ūkio vadybininke, įkūrė el. parduotuvę. Šiuo metu vienas šalia kito įsikūrusiuose penkiuose giminaičių ūkiuose dirba 8 šeimos nariai.

Ūkiai turi Metelių regioninio parko produkto ženklą

Visi 5 giminės ūkiai įsikūrę buferinėje Metelių regioninio parko zonoje ir sertifikuoti šio parko produkto ženklu. Toks ženklas suteikiamas saugomoje teritorijoje ar jos prieigose veikiantiems smulkiems verslams, kuriantiems autentiškus gamtai draugiškus produktus ar paslaugas. Ženklą suteikia konkrečios saugomos teritorijos direkcijos sudaryta komisija.

„Mums labai artima šio ženklo idėja – mums svarbi gamta, poveikis aplinkai, jau daug metų ūkininkaujame ekologiškai. Gaminame viską nuo sėklos iki galutinio produkto. Todėl kai mums pasiūlė, atrodė natūralu tapti šios bendruomenės dalimi.“ – apie sprendimą pretenduoti į Metelių regioninio parko produkto ženklą pasakoja Justina Kreizaitė.

Ūkio produkcijos galite rasti čia: https://www.ekologinis.lt/

Už gamtai palankią veiklą ūkis nominuotas vienu iš penkių 2024 metų „Gero ūkininko“ čempionato ambasadorių. Jūs galite balsuoti už jį „Gero ūkininko“ čempionato „Publikos simpatijos“ rinkimuose.

 

Kur įsigyti visų „Gero ūkininko“ čempionato ambasadorių produkcijos galite rasti čia.

Kosto Kajėno video, Kosto Kajėno ir Žymanto Morkvėno nuotraukos.

Už straipsnio turinį atsakomybę prisiima autoriai ir jis nebūtinai atspindi Europos Komisijos nuomonę.

Pasakojimas parengtas įgyvendinant LIFE integruotąjį projektą „Natura 2000 tinklo valdymo optimizavimas Lietuvoje“, kurio vienas iš tikslų – skatinti aplinkai draugiškus smulkiuosius gamintojus iš saugomų teritorijų ir populiarinti saugomų teritorijų produkto ženklą.

No comments!

Write a review

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *